Lymfatická masáž

Lymfatické masáže jsou soborem hmatů, které jsou sestaveny tak, aby byla podpořena drenážní funkce mízního systému. Lymfatická masáž může pomoci s řadou nepříjemných nebo i zdravotních problémů. Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky kotníků a dolních končetin, otoky v břiše nebo otoky mízních uzlin, chronická únava…). Masáž, odborně drenáž, tyto potíže může v řadě případů odstranit či zmírnit. Dále pak napomáhá k regeneraci a detoxikaci těla - odplaví odpadní látky, má pozitivní vliv na posílení imunitního systému zlepšuje stav křečových žil, je účinná v boji s celulitidou i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním. Napomáhá rekonvalescenci po úrazech a operacích.

Kdy má největší smysl

Lymfodrenáž zmenšuje otoky i u chronické žilní nedostatečnosti, která je příčinou křečových žil, stejně jako otoky vyvolané úrazy, je vhodná rovněž pro diabetiky a pacienty s migrénami, při akné, celulitidě, osteoporóze, roztroušené skleróze, po mozkových mrtvicích, operacích kloubů, jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání atd.
U většiny potíží nestačí jedna masáž, ale je vhodná jejich série – nejlépe dvakrát až 3x v týdnu, někdy i opakovaně několik týdnů po sobě v závislosti na potížích klienta. Po zmírnění potíží stačí chodit na udržovací drenáže již v delším časovém intervalu doporučuje se cca 1x za měsíc.
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, ale také do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby. Z tohoto důvodu by i zcela zdraví lidé měli absolvovat jednou až dvakrát do roka lymfatickou masáž.

Málo známé riziko

Lymfodrenáže se využívají jak ruční, tak přístrojové. Měl by ji dělat jenom člověk vyškolený. Masér musí nejprve uvolnit jednotlivé uzliny, aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala. To platí i pro využití přístrojů které působí na celý obvod ruky či nohy. Než je masér spustí, musí rozmasírovat zatuhlá místa ručně. Stejně tak musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí...). To v kosmetických salónech často nedělají. Hrozí pak poškození lymfatického systému i okolních tkání, které je někdy nevratné.

Cviky, dech i punčochy

Při problémech s prouděním lymfy nelze spoléhat jen na masáže. Při ochablých svalech a otékání nohou způsobených špatným prouděním lymfy je často potřeba nosit kompresní punčochy podobně jako u křečových žil. Svaly získají díky nim oporu a mírní pak hromadění lymfy, tedy i otoky. Užitečné je, když pacient zvládne břišní dýchání: při nádechu zvedá pouze břicho, nikoli hrudník. Pomáhá rovněž stoupání na špičky a pohupování z pat na špičky. Vedle dýchání mají na správné proudění mízy vliv i pitný režim a držení těla. Také je dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním či s delšími procházkami.

Léčba celulitidy

Celulitida, tzv. pomerančová kůže, trápí většinu žen. Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému, který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Často je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. Lymfatický tok se tak zpomalí. Proto je při léčbě celulitidy důležité především aktivovat lymfu, aby rychleji proudila a odváděla z těla toxické látky. Starým známým doporučením je tedy více se hýbat, upravit stravu, dbát na svůj pitný režim (2 - 3 litry tekutin denně) a naordinovat si lymfatické masáže. Když se podaří vše vhodně zkombinovat ještě s nějakými krémy, vzhled pokožky postižené celulitidou se jistě zlepší.

Hlavní funkce lymfatického systému

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Nejdůležitější kontraindikace

Lymfatická masáž není vhodná pro osoby se zvýšenou činností štítné žlázy, implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v těhotenství...
 

Ceník služeb naleznete zde.

Návrat na předchozí stránku

Aktuálně

Výdejní místo kosmetiky firmy NATUREVITAL s.r.o

Publikováno: 06. 02. 2012

V našem masérském salonu je možnost vyzvednout kosmetiku firmy NATUREVITAL s.r.o objednanou na e-shopu.

Více zde

Zrušení prodeje dárkových poukazů

Publikováno: 27. 09. 2021

Prodej dárkových poukazů v roce 2023 je zrušen.

Více zde